Arnavutluk'ta yeni hükümet güvenoyu aldı

Arnavutluk'ta Edi Rama Başkanlığındaki yeni hükümet, güvenoyu aldı.Arnavutluk'ta 25 Nisan'da yapılan seçimin ardından yeni hükümet mecliste güvenoyuna sunuldu. Dün sabah toplanan...

17 Eylül 2021 - 11:45 - Güncelleme: 17 Eylül 2021 - 11:45
Arnavutluk'ta Edi Rama Başkanlığındaki yeni hükümet, güvenoyu aldı.

Arnavutluk'ta 25 Nisan'da yapılan seçimin ardından yeni hükümet mecliste güvenoyuna sunuldu. Dün sabah toplanan Arnavutluk Meclisi, bugün saat 07.00'ye kadar aralıksız tartışmaların eşliğinde oturuma devam etti. Edi Rama'nın yönettiği ve siyasi programın da dahil olduğu hükümetin oylaması 77 evet, 53 hayır ve bir çekimser oy ile sonuçlandı. Başbakan Edi Rama öncülüğünde kurulan yeni hükümet, meclisten güvenoyu aldı.

Bir kez daha Başbakan Edi Rama öncülüğünde kurulan yeni hükümette Başbakan Yardımcısı Arben Ahmetaj oldu. Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaxhka olurken, Savunma Bakanlığına Niko Peleshi, İçişleri Bakanlığına Bledar Çuçi, Finans ve Ekonomi Bakanlığına Delina İbrahimaj, Altyapı ve Enerji Bakanlığına Belinda Balluku, Sağlık ve Sosyal Savunma Bakanlığına Ogerta Manastirliu, Eğitim ve Spor Bakanlığına Evis Kushi, Adalet Bakanlığına Ulsi Manja, Kültür Bakanlığına Elva Margariti, Tarım ve Kırsal Gelişim Bakanlığına Frida Krifca, Turizm ve Çevre Bakanlığına Mirela Kumbaro Furxhi getirildi. Parlamento'dan Sorumlu Bakan Elisa Spiropali, Devlet ve İşletme Korumalığı Bakanı Edona Bilali, Devlet Gençlik ve Çocuk Koruma Bakanı Bora Muzhaqi, Devlet Hizmet Standardı Bakanı Milva Ekonomi oldu.

Yeni hükümet, Arnavutluk Cumhurbaşkanlığındaki yapılacak törende yemin etmesinin ardından resmen göreve başlayacak.

25 Nisan'da yapılan genel seçimlerde 140 milletvekili sayısına sahip olan Arnavutluk Parlamentosunda 77 tane Sosyalist Partisi kazandı ve böylece seçmenlerden tek başına hükümet kurma yetkisi aldı.